4 Ocak 2009

Picama!!


Temelle Fadime farklı köylerde doğmuş, sonrada birbirlerini çok beğenmişler, araya büyüklerinde girmesiyle nişanlanmışlardır. Nişanlanmışlar ama öyle birbirlerini sık sık göremiyorlar. Fadime’nin babası, Temelin evlerine sık sık gelmesine kıllanıyor. Nede olsa kız tarafı, bir sakatlık olmasından korkuluyor.. Baba; Temelin bir bahane bulup geldiği ziyaretlerinde, karısını her seferin de kenara çeker:
- Aman hanum gençlere göz kulak ol! Onlarıi sakun yalınuz paslaruna bırakmayasun! Köy yerunde elaleme rezil oluruz da!! diyerek gaz veriyormuş, dikkatli olması için ..
Temelin rutin ziyaretlerinden birinde dışarıda öyle bir yağmur yağar ki, Fadime Temelin köye bu şartlarda gitmesine gönlü razı olmaz.. Konuyu annesine, annesi de babasına açar..Baba biraz düşünür , asık suratıyla müstakbel damadını kenara çeker:
- Ula uşağım pu akşam bizde kalacaysun!! Pi yaramazluk istemeyrum da!.
Bunu duyan Temel ok gibi dışarı atar kendini.. Peşinden herkes telaşlanır.

Anası;
- Ula pey! ne dedun da uşağa evden gaçar cibu cittu!!..
- Ne diyeceydum da!.Size deduğumi dedum. Pi yaramazluk istemeyrum dedum idi..
Aradan iki saat geçer artık yatmaya hazırlanan kız evinin kapısı gümbürtüyle yerinden oynar. Deli gibi çalınan kapıyı açarlar. Gelen Temeldir, elinde bir torba, üstü başı perişan, ıslak bir haldedir. Baba Temele bağırır:
- Ula uşağum bu ne hal? Habersuz nereye cittun ?
Temel, elindeki torbayı göstererek:
- Picamalarimu almağa eve cittum da!!

Bu fıkra: Rize’den İstanbul’a 8 yıl önce gelmiş, halen komşusu olan bir çiftin yaşanmış, gerçekten olmuş, bir anısıdır.Buradan da bize gönderip paylaştığı için Hüseyin MEÇO’ ya çok teşekkürler.


6 yorum:

şirinem dedi ki...

:)) böyle açık sözlü damada can kurban yaramazlık yapmadan durmuyacağını ne güzelde anlatmış sevgiyle kalınız.

Hüseyin MEÇO dedi ki...

yine bir olay siz değerlendirin.
aynı ailenin fadimeden başka erkek çocuklarıda vardır.erkek çocuk hınzırlık peşinde.ablayı hiç dikkate almaz.bir gün abla çocuğa büyük para verir diyelim 50 tl.bakkala git ekmek al gel der.çocuk bakkala gitmemek için bu parayı bakkal bozmaz der.abla inatçı sen görürsün der.hışımla evden çıkar.bakkalda parayı bozdurur eve gelir kardeşine bozuk parayı verir bakkala ekmek almaya git der.bozuk para ile ekmek almaya gidilir.sevgiyle kalın.komşum şimdi başka yerde oturuyor.işleri çok iyi olmuştu.fakat şimdilerde yine rizeyi düşünüyorlar.daha muhabbet çok.

Fıkra Sevenlere dedi ki...

:))))))))) Her zaman beklerim Hüseyin Bey.. Bu anektodu sizin anlatımınızla sunmak istiyorum izninizle.. Böyle de güzel.. Çok teşekkürler.. Selamlar..

Hüseyin MEÇO dedi ki...

link verdiğiniz teşekkürler.
karadenizli ve doğulu komşum ve arkadaşlarım çok fazla var.çok iyi anlaşırız.şöyle bir olayımı anlatayım.arkadaşlar arasında diyelim oldukça sert şekilde tartışıyoruz.karadenizli arkadaşım olaya mudahale eder.karşımdakini etkisiz hale getirir.ondan sonra sorar.söyle bakayım hüseyin abiden ne isteysun.tüm komşum ve arkadaşlarımı çok seviyorum hepsine buradan sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum.saygılar.

Fıkra Sevenlere dedi ki...

Fıkralar zaten yaşamdan kendiliğinden çıkıyor Hüseyin Bey!!
Bize sadece gözlemek kalıyor.. Ne mutlu ki size böyle esprisi bol bir çevrede yaşıyorsunuz. Ayrıca bunları yakalamakta önemli tabii..
Sağolun, eksik olmayın..Saygılar..

Fıkra Sevenlere dedi ki...

Selam Hüseyin bey.. İletilerinizden mail adresi istiyorsunuz sanırım.. İletilerinizden bir anlam çıkaramadım.. Buraya;
ahmetde@gmail.com adresine yazarsanız sevinirim.. Selamlar..

Add to Google Reader or Homepage  Subscribe in a reader Powered by FeedBurner EkleBunu Sosyal paylaşım Butonu Subscribe with Bloglines Blog Directory Crude Humor Blogs - BlogCatalog Blog Directory Subscribe in NewsGator Online Add to The Free Dictionary

EL SANAT OUR BEAUTIFUL HOUSE&GARDEN

Information

Fıkra Sevenlere.. - Blogged Blog Directory - OnToplist.com

İzleyiciler

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails